Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Nouzový stav pro ČR

Nouzový stav pro ČRkoronavirus.jpg

 

Usnesení vlády České republiky o vyhlášení nouzového stavu pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru /označovaný jako SARS CoV-2/ na území České republiky na dobu od 14.00 hodin dne 12. března 2020 na dobu 30 dnů.

 

Vláda vyhlásila na 30 dnů kvůli výskytu koronaviru nouzový stav na celém území Česka. Platí od 12. 3. 2020 od 14:00h. Důvodem je ohrožení zdraví obyvatel. Nouzový stav je státní krizové opatření vyhlašované v případě závažných situací, které ve značném rozsahu ohrožují životy, zdraví či majetek anebo vnitřní pořádek a bezpečnost. Kabinet také rozhodl o zpřísnění opatření:

  • Vláda zakazuje s účinností od 13. března od 6:00 divadelní, hudební, filmová a další umělecká představení, sportovní, kulturní, náboženské, spolkové, taneční, tradiční a jim podobné akce a jiná shromáždění, výstavy, slavnosti, poutě, přehlídky, ochutnávky, trhy a veletrhy, vzdělávací akce, a to jak veřejné, tak soukromé, s účastí přesahující ve stejný čas 30 osob, a to do odvolání tohoto mimořádného opatření.
  • Od pátku se rovněž v čase mezi 20:00 a 6:00 zakazuje přítomnost veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb. Už od pátečních 06:00 pak musí zastavit provoz stravovací služby v nákupních centrech s prodejní plochou přes pět tisíc metrů čtverečních. „Pokud tam probíhá prodej čehokoliv, ať je to jídlo, nebo pití, a konzumace, tak to spadá do definice stravovací služby,“ upřesnil ministr vnitra Jan Hamáček.

  • Od 6:00 se také zakazuje přítomnost veřejnosti v provozovnách poskytovatelů některých služeb jako sportoviště, posilovny, přírodní a umělá koupaliště, solária, sauny, wellness služby, hudební a společenské kluby, zábavní zařízení, veřejné knihovny a galerie.
  • Bez žáků už budou i základní umělecké školy.
  • Zákaz cestování a omezení na přechodech. Kabinet vyhlásil zákaz vstupu do Česka cizincům z rizikových zemí kvůli nákaze koronavirem, s výjimkou těch pobývajících s přechodným pobytem nad 90 dnů nebo trvalým pobytem na území Česka. Za rizikové byly označeny státy zahrnující Čínu, Jižní Koreu, Írán, Velkou Británii, Itálii, Španělsko, Rakousko, Německo, Švýcarsko, Švédsko, Norsko, Nizozemsko, Belgii, Dánsko a Francii. Českým občanům se pak zakazuje cestovat do těchto zemí. Čeští občané v zahraničí se budou moct vrátit do Česka.

Více informací ke koronaviru naleznete na stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR.