Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > "Útulek" Pchery

"Útulek" PcheryMilí spoluobčané,

téměř po dvaceti letech dochází ke skutečnému rušení psího "útulku" ve Pcherách. Jak se dalo očekávat, tento projekt vzbudil mnoho emocí, otázek a zájem médií.
Obec, jako nový vlastník pozemku, je na základě rozhodnutí Magistrátu Kladna, Odboru výstavby zodpovědná za odstranění černých staveb na našem pozemku. Kromě staveb a odpadu se zde nachází psi různých ras - nejde však o útulkové psy, ale psy paní Harigelové a jejího manžela. (Podle kontroly KVS dne 22.1.2020 se na místě útulku nacházelo 11 velkých psů). Paní Harigelová má na obecním úřadě v místě svého trvalého bydliště, které není ve Pcherách, přihlášeno 17 psů, má řádně zaplacené poplatky a všichni psi byli k 1.1.2020 očipovaní, tyto informace jsme si úředně ověřili. Ke spekulacím o eutanázii psa za obec uvádím, že vše bylo ověřeno a rozhodnuto odborníky.

Fyzickému odstranění útulku předcházely několikaměsíční aktivity mnoha subjektů. Paní Harigelová oficiálně darovala psy do útulku Anidef a soukromým osobám. O ostatních psech byli informováni oborníci, KVS Kladno, aby s obcí spolupracovali a podpořili další adopci psů.

Nyní zaměstnanci obce, soukromé fyzické i podnikatelské subjekty, které se vzdaly nároku na odměnu a další pomáhají s vyklízením staveb a movitého obsahu útulku. Odpad je odvážen na skládku, železo do sběrného dvora, dále využitelný majetek paní Harigelové (dřevo, pletivo, sloupky apod.) si odváží paní Harigelová na svůj pozemek. Na místě probíhá pálení dřeva, které je denně řádně úředně ohlášeno a kontrolováno pcherskými hasiči.

Největší zájem vzbuzuje umístění zbylých psů. Všichni tito psi jsou psi paní Harigelové, osobně mě požádala, abych jí pomohla dočasně umístit 5 velkých psů. Tuto záležitost řeším s útulkem Anidef, se kterým má naše obec uzavřenou smlouvu a spolupráce s obcí funguje velmi dobře a psi by měli být co nejdříve odvezeni. Věřím, že paní Harigelová s útulkem Anidef splní naši dohodu.

Jsme informováni, že paní Harigelová si odváží psy také ke svému RD na Theodoru. O této skutečnosti jsem 22.1.2020 informovala KVS Kladno, aby na celou záležitost dohlížela, aby paní Harigelová měla na svém pozemku takové množství psů, pro které vytvoří podmínky splňující kritéria v zájmu ochrany zvířat, zákona a občanského soužití.

Dále bych vás chtěla informovat, že jsme si vědomi, že se na místě útulku nachází velké množství hlodavců. V pondělí 20.1.2020 vše na místě prohlédl deratizátor a budeme ihned deratizovat a čistit, jakmile odejdou všechna živá zvířata, protože nyní by deratizace mohla ohrozit na životě zbylé psy.

Prosím všechny občany o trpělivost a toleranci ze všech stran, protože tato akce není jednoduchá a budeme iniciovat KVS Kladno, aby celou záležitost zde ve Pcherách a na Theodoru monitorovala.

Děkuji za vaši podporu. Kateřina Mahovská

 

51A3FB8C-1AE7-4262-8048-B5BF763A8F52.JPG

53A272E4-228A-4A7A-9473-12774287DAAA.JPG

61F37D07-F032-4B90-9C5D-BB6E18FE491C.JPG