Úvod > Aktuality > Revitalizace území bývalé černé skládky a útulku

Revitalizace území bývalé černé skládky a útulku

Pěší cesta přes bývalý psinec 2.jpgPřed dvěma roky nabyla obec do vlastnictví rozsáhlý pozemek bývalého psího útulku a černé skládky o výměře 21.000 m2 (2,1 ha) za pouhé 4,- Kč. Na tomto místě byla spousta problémů, které postupně řešíme. Byl zrušen psí útulek a čistí se metr po metru letitá skládka. Snažíme se získat kvalitní zeminu, kterou na pozemku postupně rozhrnujeme tak, abychom do ní mohli vysadit vegetaci (louky, trávníky).

Na revitalizaci území byla poptána studie u krajinářské architektky Ing. Zuzany Špakové. Tato studie bude dále sloužit také jako příloha k žádosti o povolení terénních úprav na stavebním úřadě a životním prostředí na vyčištění, zavezení zeminou a finální úpravy zbývající rokle s černou skládkou. S ohledem na omezené finanční zdroje v rozpočtu obce, investuje obec do této lokality minimum finančních prostředků a provedené práce realizují na své náklady dobrovolníci a místní firmy.

Studii revitalizace tohoto území si můžete prohlédnout zde: STUDIE

Etapy revitalizace bývalý psinec 1.jpgRevitalizované území je nyní rozděleno na 3 etapy úprav.

1) V přední příjezdové části je srovnaný terén a rozvozena zemina, kterou z jara zatravníme, pěší cestu zpevníme kamínky a začneme s výsadbou stromů a dřevin dle studie. Tato část se již bude moci v létě užívat. Nyní je potřeba toto místo dočistit, sesbírat větší kameny a větve a uhrabat terén ručně.

Velice nás potěší, když se k nám přidají další dobrovolníci, ať máme hotovo. Tato akce se plánuje v nadcházejících víkendech, termín zveřejníme a děkuji předem všem, kteří nás v práci podpoří.

2) V zadní části území v rokli byly pořezány nálety a probíhá čištění skládky odvozem všeho, co se zde za mnoho let na povrchu nachází. Tato část je geodeticky zaměřena a probíhá povolovací proces na zavezení rokle zeminou. Vše musí být povoleno stavebním úřadem.

3) V části podél hlavní silnice je dočasná deponie stavebního materiálu, který obec využívá a má zde povolení překládat kontejnery pan Milan Smrkovský, který tuto lokalitu bezplatně čistí a odváží pro obec odpad z černé skládky a dalších míst v obci. Po úpravě rokle bude také tato část jako poslední upravena do přírodního charakteru.

Dokončení všech tří etap změní charakter tohoto místa, místo skládky vznikne nová přírodní volnočasová lokalita. Uskladněním zeminy obec získá finanční zdroj, který investuje zpátky do tohoto území. V příloze můžete nahlédnout do konceptu této studie. Je zde plánovaná přírodní lokalita s rozptýlenými dřevinami a kvetoucí loukou. Vznikne zde prostor pro ohniště, přírodní hrací prvky pro děti a mladistvé s maximálním využitím materiálů, které se zde nacházejí nebo jsou z našeho okolí.

Směrem od základní školy je podél svahu revitalizovaného území budována cesta pro pěší, která pokračuje dál podél hlavní silnice do Sak k ČOV. Odtud je možné nově upravenou cestou projít ke kynologům a fotbalovému hřišti. Tímto se celý prostor napojuje do obce ve dvou místech a je možné ho plynule procházet.

Těšíme se, kdy během příštích pár let navrátíme tomuto místu zpátky přírodní charakter, kam budete moci vy občané chodit trávit volný čas.

Tato lokalita je velmi rozlehlá a skýtá pro nás všechny velký potenciál možných způsobů využití – nakolik ho v budoucnu využijeme záleží jen na nás samotných. KM

srovnání 2.JPG   srovnání 1.JPG

4.jpg5.jpgIMG_3364.jpg