Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Značení nezůstalo bez poškození ani 24 hodin

Značení nezůstalo bez poškození ani 24 hodin 

Milí občané,

letošní léto přináší silné přívalové deště, které působí škody na mnoha místech naší obce, podemleté komunikace, vyplavené zahrady a bortící se svahy. Snažíme se nejkritičtější místa opravovat vlastními silami, protože tyto servisní práce na objednávku jsou velmi nákladné. Havarijních míst je v naší obci mnoho a v období, kdy si i naši zaměstnanci vybírají dovolenou, máme k dispozici denně pouze dva zaměstnance. Místostarosta Marek Beznoska a Petr Nový již pracují pět víkendů v řadě, aby se opravy stihly provádět.

Před dělnickým domem došlo k propadu vozovky, a to v místech, kde byla pod asfaltem šachta dešťové kanalizace. Před vlastní opravou šachty je nezbytné zprůchodnit dešťovou kanalizaci cca 50m od tohoto místa v ul. 5. května, kde je ucpaná. V tomto týdnu od cca 3.8. začnou práce na zprůchodnění kanalizace a opravě šachty.

PHOTO-2021-07-31-10-52-12.jpgVšechny práce na kanalizaci a komunikacích představují vysoké částky v řádech desítek tisíc za jedno poškozené místo, které hradíme z obecního rozpočtu, který jsme museli významně krátit i v položce oprav komunikací z důvodu škrtů daňových příjmů pro rok 2021 cca o 4mil. Kč oproti předchozím rokům. V minulém týdnu jsme obdrželi informaci, že dopravní značení, které před dělnickým domem umístila KSÚS (krajská správa údržby silnic) představuje pro KSÚS finanční náklady, o které krátí výdaje do vodorovného značení v naší obci. Přestože KSÚS provedla v roce 2020 vodorovné značení pouze v ul. V Ořechovce, a to postranní podélné čáry, přechody pro chodce a další značení si financujeme z rozpočtu obce sami, nechali jsme dopravní značení od KSÚS odstranit a umístili jsme vlastní obecní dopravní značení před DD. Abychom zvýšili bezpečnost, přidali jsme na výstražné sloupky blikající světla. Bohužel jedno světlo nesloužilo ani 24 hodin a už je neznámý vandal trvale poničil.

Je to smutné, jak rychle dokáže někdo zničit něco, co slouží všem. Věřím, že takto nečiní nikdo z našich občanů. Rozsah údržby se v naší obci rozrůstá o nové plochy, které vznikají a my disponujeme s ohledem na finanční možnosti obce se stálým počtem zaměstnanců na údržbu 2,5 zaměstnance, kteří jsou plně vytíženi pracemi pro obec, výpomocemi v MŠ, ZŠ a zdravotním středisku.

Velmi si vážím a děkuji všem občanům, kteří pečují o okolí také za vrátky svého domova, uklidí a vyčistí chodník před svým pozemkem od nežádoucích náletů a plevele, který v období vydatných dešťů roste velmi rychle. Vážíme si každé vaší pomoci.

Děkuji KM.