Úvod > Aktuality > Vyjádření Ing. Lucie Turanové, ředitelky MŠ Pchery

Vyjádření Ing. Lucie Turanové, ředitelky MŠ Pchery

Vážení rodiče, vážení spoluobčané,

v pátek 13. 9. se v Kladenském Deníku objevil článek o nálezu lebky na hřišti mateřské školy ve Pcherách. Ráda bych Vás o věci informovala tak, jak byla, abyste neměli obavu o své děti. Svrchní část lebky jsme opravdu našli. Vyčnívala ze zeminy v zalesněné části zahrady. Svou učitelku, která stála vedle, na „nějakou mističku“ v zemi upozornilo jedno z dětí. Učitelka odpověděla, že je to ošklivá miska, ať na to nesahá, věc sebrala a zahodila. V tu chvíli si uvědomila, že by se mohlo jednat o lebku a zavolala mě. Nedaleko nálezu byla ještě menší kost. Vše jsme sebrali do igelitového pytlíku a uklidili do tašky. Jsem přesvědčena o tom, že nikdo z dětí neví, že se jednalo o lidskou lebku. O nálezu věděly pouze dvě učitelky a já. Vzhledem k tomu, že se jednalo o lidské ostatky, přišlo mi velmi nedůstojné a navíc protizákonné je vyhodit a dělat, že jsme nic nenašli. O všem jsem informovala paní starostku, ta následně kontaktovala Policii ČR. Přivolaný technik předběžně potvrdil lidské ostatky a vzal je na expertízu. Čerstvý trestný čin předběžně vyloučil.

Ještě tentýž den odpoledne přijeli paní starostka s panem místostarostou a domluvili jsme se, že to nelze takto v žádném případě nechat. Vedle mateřské školy je přilehlá zahrada, která je obecní a děti by mohly mít hřiště v budoucnu tam. Ještě před zimou necháme zavézt zeminou i hřiště stávající, aby k nálezům nedocházelo a děti si měly zatím kde hrát. V zimním období budeme chodit na vycházky a častěji na obecní hřiště. Neradi bychom děti vystavili jakémukoliv stresu z nevhodného nálezu! Ujišťuji Vás, že děti opravdu žádný šok neutrpěly a uděláme vše pro to, aby se tomu nestalo ani v budoucnu.

Děkuji za pochopení.

Ing. Lucie Turanová, ředitelka MŠ