Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Sad Višňovka na Theodoru

Sad Višňovka na TheodoruMilí občané,

čas od času slýchávám, že ve Pcherách „není kam jít". Určitě jste si všimli, že v naší obci už dva roky probíhají úpravy zeleně v krajině. Travnaté plochy dosíváme parkovou nebo luční trávou, rozšiřujeme květinové záhony, za pokácené suché nebo nemocné stromy vysazujeme mladé a zdravé stromy a keře. Upravujeme a obnovujeme menší i větší plochy. Stará, zarostlá a zapomenutá místa vracíme k životu, abychom měli více zeleně k procházkám a odpočinku. Ve Pcherách oživujeme Dílce, v Humnech jsme založili zeleň před Dělnickým domem, u Zvonice vyroste sad ozdobných i plodících ovocných stromů a plánuje se rozsáhlá revitalizace bývalého psince a okolní skládky. Vznikají nové stezky k procházkám jako ta poslední od kynologického cvičiště k čističce.  Prořezáváme a čistíme porosty v Jankové rokli, v Kodřicích, u přírodního divadla a na dalších místech obce. Ošetřit takové rozsáhlé plochy zeleně a porostu není v silách zaměstnanců obce, ale zvládáme to s pomocí vás, našich občanů, kteří nás již dlouhodobě podporujete. Bez vaší pomoci a práce pro obec zdarma, bychom mnoha místa museli ještě nechat ležet dlouho ladem. Občané Pcher již dnes mají mnoho míst, kam na procházku s dětmi, se psem nebo si zajít zaběhat. 

STUDIE_sad Theodor_compressed-page-009.jpgPřejeme si také, aby občané na Theodoru měli k trávení volného času v přírodě místo v blízkosti svého domova, kam mohou vyrazit. Jediným takovým místem na Theodoru je "Višňovka", rozsáhlá přírodní plocha na hranici Pcher a Švermova. Dnes již velmi zarostlá, z části zasypaná komunálním a bio odpadem, s neprůchodnými stezkami a neplodícími ovocnými stromy. Obec Pchery spolu se zástupci Theodoru byla oslovena, aby sdělila svou představu, jak by měla Višňovka pro občany vypadat. Ve spolupráci se zástupci Theodoru byla vypracována krajinářská studie areálu Višňovky od krajinářky Zuzany Špakové www.stromyvpoli.cz. Je to teď na vás, občanech Theodoru, tak jako dole ve Pcherách, zapojit se do vyčištění Višňovky v období vegetačního klidu (listopad - březen), prořezat nálety a planý porost podle studie, vyčistit skládku a vysadit nové stromy, naroubovat plané a vybudovat místa pro odpočinek a hrací prvky pro děti. Není to práce na pár týdnů, je to práce na měsíce a roky, obec bude nápomocná a máme přislíbenou techniku ze společnosti Pragotrade a dalších místních podnikatelů.

Seznamte se krajinářskou studii Višňovky, která je k nahlédnutí na našem webu studie sadu Višňovka na Theodoru

Věříme, že se najdou dobrovolníci, kteří se do realizace zapojí a koordinaci projektu zajistí Osadní výbor. Postup prací a její organizaci projednáme na dalším zastupitelstvu. KM