Úvod > Aktuality > Přívalový déšť v obci

Přívalový déšť v obci

v posledních dnech se po celé ČR projevily extrémní výkyvy počasí, které vyvrcholily ve čtvrtek 24.6.2021. Některá místa byla zasažena extrémně s velkými škodami na majetku, ale také s újmou na zdraví nebo na životech, což je mnohem smutnější.

Naši obec v tomto týdnu zasáhly přívalové deště a nejsilněji se extrémní počasí projevilo včera odpoledne. Řádově během několika minut se zaplnily ulice přívalovou vodou, na kterou nemá dešťová kanalizace a dešťové vpusti kapacitu a není pro tyto extrémy stavěná. Mnohé domy, garáže, sklepy, zahrady byly vyplaveny a nevyhnulo se to ani obecním budovám (obecní úřad, hasičárna a dělnický dům), škody na obecním majetku jsou malého rozsahu.

aa52d762-b6b1-4a80-bc96-6c640ac609b4.JPGIMG_8692.jpgNejvážnější je situace při silných deštích na čistírně odpadních vod a včera se jednalo extrémní příliv vody na čistírnu. Do ČOV se během několika minut navalí ohromné množství vody, která sebou splaví také odpadky, štěrk a kamínky. Čistírna musí být okamžitě odstavena, aby se nestrhly česle na filtru hrubých nečistot, a poté, co voda opadne, musí být v celé délce záchytné klapky ručně očištěny. Jedná se o velmi špinavou práci se splašky z domácností, které včera do půlnoci odstraňovali Petr Nový s Markem Beznoskou, aby byl provoz ČOV obnoven. Důvodem zaplavení naši ČOV je také bezohlednost některých místních občanů, kteří stále svádí dešťovou vodu do splaškové kanalizace. Provedení kouřového testu proto bude pro nezodpovědnost těchto občanů nezbytné udělat.

Při těchto extrémních přívalech vody je obnova provozu ČOV prioritou.

Velmi bych chtěla poděkovat občanům dobrovolníkům, kteří se ihned po průtrži zapojili se svými stroji nebo nářadím do úklidu hlavní silnice 5. května, ul. Školní a V Ořechovce od náplavy štěrku a kamení.

Naše obec je svým umístěním v kopci v případě přívalových dešťů v určitých místech ohrožena vodou, která sebou nese kameny, štěrk a zeminu. Dešťová kanalizace je stará desítky let, místy je poničená a v některých částech Hřbitovní čtvrti byly vpusti zaasfaltovány, což snižuje množství vody, které je dešťová kanalizace schopna pojmout. Další z mnoha investic do infrastruktury, která nás čeká. Ačkoliv naši zaměstnanci nebo firmy dešťové vpusti čistí, opravují nebo budují nové drenáže, kanálky, které byly zničeny, stále je v obci mnoho takových míst, která zůstávají neopravena a jsou v pořadí.

Plány na opravu místních komunikací musí být tedy spojeny s opravou odvodnění příp. dešťové kanalizace, aby se mohl položit nový živičný povrch (asfalt). Vše je spojeno s velkými finančními náklady, a to i v případě dotací, na kterých se musí obec podílet 20 – 50%, tedy nemůžeme při současném zadlužení obce a covidových finančních škrtech v nejbližší době realizovat ve velkém rozsahu a musíme tak opravovat pouze malé úseky v nejhorším stavu. Pro reálnou představu se kalkulace ceny kvalitní asfaltové místní komunikace s asfaltovým povrchem ve dvou vrstvách (6 cm a 4 cm) a s podkladem (štěrkový kufr) do hloubky 40 – 45cm pohybuje cca 1,2tis.– 1,5tis. Kč bez DPH za 1m2. Tedy náklady na 100m ulice např. Dlouhé v šířce 8m budou cca 1,2 mil. – 1,5 mil. Kč, ulice Dlouhá má délku od ul. Lomené po ul. Sportovní cca 230m. Stejně tak si můžeme vypočítat cenu úseků v dalších ulicích, proto musíme do budoucna řešit opravy po jednotlivých místech, úsecích nebo ulicích.

Děkuji znovu všem, kteří se podílí na úklidu také na obecních místech, chodnících, ulicích, velice si toho vážíme, protože pomáháte našim zaměstnancům, kteří zůstávají stále v pohotovosti po pracovní době nebo v noci.

Věříme, že se zítra počasí umoudří a děti si užijí svůj „Dětský den“.

KM.