Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Prevence domácího násilí

Prevence domácího násilíDOC.jpg

 

Rádi bychom Vám předali informace o prevenci domácího násilí, které jsme obdrželi od hejtmanky Středočeského kraje.

Středočeský kraj ve spolupráci s Krajskou policií Středočeského kraje se tomuto fenoménu dlouhodobě věnuje. Citlivý přístup k obětem, pomoc pro ně, zabránění jejich druhotné vikitimizaci, je klíčovým projektem naší prevence kriminality. Uzavřeli jsme proto také jako první kraj memorandum s řadou neziskových organizací v čele s koalicí NeNa (https://www.kr-stredocesky.cz/web/urad/home/-/blogs/kraj-hodla-resit-domaci-nasili-systemove-spolupracovat-bude-se-spolecnosti-ikea-a-koalici-nena), která se systematicky násilí zejména na ženách věnuje. Po nás šly stejnou cestou další kraje, kterým jste byly příkladem. Podporujeme skvělý projekt Pol POINT (https://www.policie.cz/clanek/pol-point-kontaktni-misto-policie.aspx) naší středočeské policie, který byl také úspěšný tak, že se nyní realizuje i v dalších krajích a který umožňuje obětem nejen domácího násilí vše nahlásit policii z bezpečného prostředí (klidně i z domova).

Navazujeme nyní také úzkou spolupráci s Nadací Vodafone a jejich projektem Bright Sky, což je vynikající aplikace, která právě obětem domácího násilí pomáhá jej identifikovat a řešit. 

Mobilní aplikace Bright Sky pochází z Velké Británie, kde byla od roku 2018 použita ve více než 130 tisíci případů. Na jednom místě nabízí bezpečně a důvěrně všechny potřebné informace: 3minutový dotazník pro posouzení nebezpečí ve vztahu, databázi kontaktů na centra pomoci, funkci Můj deník pro zaznamenávání důkazů, příklady domácího násilí a mnohem víc. Určena je nejen pro samotné oběti, ale pro každého, kdo má obavy o svoji kamarádku, kolegu, sousedku, zaměstnance nebo někoho z rodiny.

Přečíst si o ní můžete ZDE: Informace o projektu – i ve znakovém jazyce (symbol rukou vedle titulku spustí video).

Krátké video, které vysvětluje, jak aplikace funguje je zde: Info video k aplikaci Bright Sky.

Mgr. Petra Pecková

hejtmanka Středočeského kraje                                                          

sk.jpg

PDF:

Domácí násilí.pdf